A pénztárgép szerepe
Kinek kötelező pénztárgépet használnia?
A legtöbb bolt, üzlet, kereskedés abba a kategóriába esik, ahol az előírásoknak megfelelően kötelező on-line pénztárgépet használni. Tehát ha üzletet tervezel nyitni, akkor számolnod kell a pénztárgép beszerzéssel és üzemeltetéssel is (ritka kivétel, ha pl.: termelői borkimérést, vagy betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzletet szeretnél, mert akkor erre nincs szükség). A tevékenységek részletes listáját itt találod.
Milyen kötelezettséggel jár egy pénztárgép használata?
Az első és legfontosabb, hogy most már minden on-line pénztárgép adóügyi ellenőrző egységgel (AEE) van ellátva, enélkül nem is lehet fizikai készüléket forgalomba hozni. Az adóügyi egység arra szolgál, hogy az összes kereskedelmi adatot azonnal továbbítsa a NAV-nak. Ez elsősorban nyilván a vállalkozás ellenőrzését szolgálja, de neked sem teljesen haszontalan, hiszen rengeted munkaidőt megspórol az, hogy nem külön felületeken keresztül kell az adatokat feltöltened.
Természetesen az adóügyi egységet nem lehet kikapcsolni és megpiszkálni sem javasolt, mert elég komoly büntetést szakíthatsz a nyakadba. Éppen ezért szükség van egy hivatalos pénztárgépesre, aki éves szinten hitelesíti a pénztárgéped és ellenőrzi az AEE épségét. De ez amúgy plusz pont, mert ha bármi baj van a géppel, hozzá azonnal tudsz fordulni segítségért.
Mi az az adóügyi nyomtató?
Technikailag ezek az eszközök is pénztárgépnek minősülnek, van bennük egy adóügyi egység, de nem rendelkeznek fizikai nyomógombokkal és egy külső szoftverre (és hardware-re) van szükség, hogy használni tudd. Adóügyi nyomtatót jellemzően kasszaszoftverekkel összekapcsolva szoktak használni.
Hogyan jönnek a képbe a bankkártyaterminálok?
A hagyományos bankkártyaterminálok önmagukban nem rendelkeznek adóügyi egységgel, ezért a használatukhoz mindenképpen szükség van egy pénztárgépre. A régebbi típusoknál a kasszás beütötte a vásárolt összeget a pénztárgépbe, majd külön a terminálba. Az ennél modernebb verzióknál már kábeles adatkapcsolat is van a pénztárgép és a terminál között, így nem kell két helyre külön beütni a vásárolt összeget. A legújabb típusok pedig az úgynevezett integrált megoldások, amik egyesítik a pénztárgépet és a bankkártyaterminált és el vannak látva AEE-vel.
Ahhoz, hogy jobban el tudj igazodni a bankkártyás és egyéb alternatív fizetések világában ennél bővebb információra van szükség, ezért egy külön cikket szenteltünk a témának, amit itt találsz.
Milyen pénztárgépet érdemes választani?
Mivel pénztárgépből, gyártóból és típusból Dunát lehet rekeszteni nem egyértelmű a döntés. Így a pénztárgép kiválasztásánál több szempontot is érdemes figyelembe venni.
Funkciók
Nézd meg, hogy mik azok a funkciók, amire szüksége van a vállalkozásodnak és mi az, amire most még nem, de a jövőben szükséged lehet. A belépő szintű pénztárgépek jellemzően alapvető értékesítési funkciókat kínálnak, kevesebb előre programozható terméket képesek kezelni, kisebb adattárolási kapacitással rendelkeznek és egyszerű monokróm nyomtatóval vannak ellátva. Ezzel szemben a profi készülékek több, komplex terméket is képesek eltárolni, sok esetben testre szabható a kezelőfelületük (gyorsgombok), valamint fejlett adatfeldolgozási és tárolási lehetőségekkel rendelkeznek.
Ha a pénztárgépedet szeretnéd a Nabu kasszaprogrammal együtt használni, akkor nincs szükség drága, bonyolultan programozható pénztárgépre, a fenti funkciókat a mi szoftverünkből is elérheted.
Csatlakoztathatóság
Mihez szeretnéd csatlakoztatni a pénztárgépedet? Az alap modellek általában RS-232, vagy USB kommunikációra képesek, míg egy profi változat WiFi-n, vagy Ethernet kábelen keresztül is tudja ezt. De azt is érdemes megnézni, hogy az adott modell támogatja-e vonalkódolvasó, vagy bankkártya leolvasó közvetlen csatlakozását.
Ha kasszaszoftverrel szeretnéd nyomon követni a napi folyamataidat és azt szeretnéd, hogy az eladási adatok ne csak a NAV-nak, hanem neked is információval szolgáljanak, akkor mindenképpen olyan modellt válassz, ami könnyen és stabil kapcsolattal csatlakoztatható a PC-hez/tablethez. A Nabu kasszaszoftverrel kompatibilis modellek listáját itt találod. Egyébként ne aggódj, a szoftverünket úgy fejlesztettük, hogy a Magyarországon forgalmazott pénztárgépek jelentős többségével kompatibilis legyen.
Mobilitás
Ez a pont önmagáért beszél. Ha a vállalkozásod tevékenysége nem helyhez kötött, akkor érdemes egy könnyen szállítható eszközt választanod. Ha a helyszíni eladásokról további részleteket is meg szeretnél tudni (pl.: raktárkészlet változása, helyi számlakiállítás), akkor egy bárhol használható kasszaszoftver, összekötve a pénztárgéppel a tökéletes megoldás.
A fentiekkel szemben például egy italkereskedésben a hordozhatóság nem szempont, de a bővebb információ itt sem válik a felhasználó hátrányára.
Na de konkrétabban?
Mi a Nabunál a Cashbox Base pénztárgépet javasoljuk a partnereinknek, mint a legjobb ár-érték arányú készüléket a kisboltosoknak. Elterjedtségének köszönhetően széleskörű szervizhálózattal rendelkezik Magyarországon.
Milyen költségei vannak egy pénztárgépnek?
Hogyan tovább?
Ha maradtak még kérdéseid a pénztárgép kiválasztásával kapcsolatban, vagy egy komolyabb megoldásra vágysz, amivel nyomon tudod követni a raktárkészleted változását, bevételezhetsz és selejtezhetsz, akkor bátran vedd fel velünk a kapcsolatot!